Пољопривредно – хемијска школа „Др Ђорђе Радић“ Краљево

Путовање које се памти

Објављено 31.10.2024 у НОВОСТИ

Матуранти наше школе су од 15. до 19. октобра 2024. заједно са својим наставницима и директорком школе посетили северну Грчку и реализовали екскурзију на релацији Краљево-Крф-Метеори-Паралија-Солун.

Острво Крф је богато историјом и природним лепотама. Острво српске историје, грчког шарма, венецијанског изгледа и помало француског и британског утицаја опчинило је ученике и наставнике наше школе. Стари град на Крфу са својим поплочаним уским улицама и  шареним зградама, парк Еспланада, шеталиште Листон и стара тврђава на уласку у град пружили су нам прилику за путовање кроз време.

Крф је посебан за српски народ. Чува успомену на боравак српске војске и страдање које су војници прошли да би дошли до њега, а детаље о доласку и боравку српске војске и Владе на Крфу чули смо од Љубомира Сарамандића, кустоса Српске куће, музеја посвећеног страдању српске војске током Албанске голготе 1915-1916. О страдању српске војске током повлачења преко Албаније и боравка на Крфу сведочи музејска поставка која садржи многобројне фотографије, документа и експонате.

Посета острву Видо и „Плавој гробници“ је била веома емотивна за многе ученике и наставнике, а томе су допринеле и ученице Јана Тимотијевић и Магдалена Максимовић, које су казивале стихове „Плаве гробнице“ Милутина Бојића, а затим и отпевале песму „Тамо далеко“. Ученици су посетили и плажу Гувија, место где су се искрцали српски ратници и где је постављена спомен плоча на којој је текст  осим на српском и грчком написан и на француском језику. Обилазак острва је употпунила и посета Ахилион палати. Летњиковац аустријске царице Елизабете је био болница у време Првог светског рата у којој су се лечили и српски војници, а данас дворац са прелепим вртом, Ахиловим статуама и погледом на град који оставља посетиоце без даха.

На путу ка Солуну, ученици су посетили аутентичан локалитет, светску културну баштину, манастир Метеори – комплекс смештен на природној формацији стена, а потом су посетили и оближњу радионицу за израду икона.

Посета Солуну је започета посетом Зејтинлику, српском војничком гробљу, на коме је сахрањено око 8 хиљада Срба. Земљиште на коме се налази је поклоњено Републици Србији, па је ово уз манастир Хиландар, једина територија у Грчкој која припада Србима. Више од пола века је чувар гробља и његов заштитни знак, Ђорђе Михаиловић, дочекивао посетиоце и причао им о српским јунацима, а данас и он почива у оквиру комплекса, где се налази и његова спомен-биста.  Потом су ученици кренули у обилазак цркве Св. Димитрија и њених катакомби и упознавање ужег центра града.

Уморни од пута и преплављени поносом и страхопоштовањем, вратили смо се у Краљево носећи дух предака са нама.

Top