Едукација младих за реаговање у ванредним ситуацијама

Објављено 17.12.2023 у »Пројекти

13.12.2023. године су се у нашој школи реализовале завршне активности пројекта „Повећање спремности иучешћа организација грађанског друштва и младих у смањивању ризика од катастрофа у Србији“.

Специфичну теоријску и практичну едукацију у нашу школу доводи удружење Феномена из Краљева уз подршку регионалног пројекта СМАРТ Балкан – Цивилно друштво за повезан Западни Балкан. Основи циљ овог пројекта је едукација и повећање спремности младих за реаговање у свим ванредним ситуацијама и елементарним непогодама.

Група ђака је кроз дводневни програм имала прилику да добије основна знања о темама везаним за елементарне непогоде, катастрофе, климатске промене. Дискутовали су о активизму и волонтаризму младих, као и о родним аспектима катастрофа, кроз одговоре на питања: да ли катастрофе једнако погађају мушкарце и жене.
У другом делу пројектних активности имали су прилику да стекну и практичне вештине: уз волонтерку Црвеног крста Краљево Александру Глибетић подсетили су се и испробали у основама прве помоћи.
Другог дана, ученици и ученице су стицали знања и вештине о сналажењу у елементарним непогодама: поплавама, пожарима и земљотресу. Причали су и о својим искуствима, као и породичним причама које знају о земљотресу у Краљеву и поплавама. Уз едукацију о пожарима, Бојан Милутиновић, припадник Добровољног ватрогасног друштва Витковац, демонстрирао је и практично учио наше ђаке како се гаси ватра и како се рукује ПП апаратом.

Закључујемо да млади мало знају о начинима реаговања у ванредним ситуацијама, очекујући да
одрасли имају то знање, а са друге стране, кроз школски програм средњих школа немамо систематско знање које их припрема за то. Зато су нам важни пројекти попут ових, где се путем неформалног образовања млади могу едуковати и припремити за реаговање у случајевима катастрофе, поплава, пожара, земљотреса.
У наредном периоду, у оквиру ових тема организује се додатна едукација на кампу, за
најзаинтересованије ученике.

Пројекат „Повећање спремности и учешћа организација грађанског друштва и младих у смањивању
ризика од катастрофа у Србији” спроводи Удружење Феномена уз подршку регионалног пројекта СМАРТ Балкан – Цивилно друштво за повезан Западни Балкан, који реализује Центар за промоцију цивилног друштва (ЦПЦД), Center for Research and Policy Making (CRPM) и Institute for Democracy and Mediation (IDM), , а финансијски подржава Министарство спољних послова Краљевине Норвешке.