Пољопривредно – хемијска школа „Др Ђорђе Радић“ Краљево

Наши ученици у посети Пољској

Објављено 04.10.2023 у »Пројекти

У организацији Канцеларије за младе града Краљева у периоду од 23. септембра до 2. октобра 2023. године, двадесет ученика из краљевачких средњих школа боравили су у Пољској. Ово путовање је било први део пројекта размене ученика између братских градова Краљева и Зелене Горе. Зелена Гора је град у западној Пољској и један од два главна града у војводству Лубуш. Лубуш је једно од 16 Пољских Војводства и налази се у западном делу Пољске. Удаљен је око 80 км од границе са Немачком.


Ученици одељења III/2 ,смер ветеринарски техничар: Слађана Томовић, Наталија Лазаревић и Милош Игњатовић , затим ученици Младен Парезановић из одељења IV/2 , смера ветеринарски техничар и ученик Урош Станишић из одељења IV/6, смера техничар за заштиту животне средине са наставницом Иреном Ђенић Јанић провели су девет дана у месту Лагов. Лагов је мали историјски град смештен између два језера – Лаговског и Трзесниовског. Значајно је туристичко место области Лубуш, удаљено око 70 километара од Зелене Горе.
Пољски домаћини су организовали бројне посете и различите активности по целом војводству, како би се гости из Краљева што боље упознали са културом, обичајима и историјом овог дела Пољске. Током бројних обилазака најјачи утисак оставила је посета утврђеном подручју Миедзирзецки , центру за спорт и рекреацију у Држонкову, Националном парку Ушће Варте,
парку Мускау, Стакленику палми – згради на врху винских брда итд. Ђаци су обишли и бројне споменике и музеје у Рогалину, Курнику, Гњезну и Зеленој Гори. Током боравка и обилазака одређених области, за ученике су организоване и бројне активности као што су вожња борбеним возилом из другог светског рата, вожња електричним биклима кроз Национални парк Ушће Варте, вожња чамцима и педолинама по Лаговским језерима, стрељаштво, школа јахања, камповање уз логорску ватру итд. Током боравка у Пољској у разговору са домаћинима деца су истакла задовољство што су били део овог пројекта и што им се пружила прилика да се упознају
са културом и традицијом нама братског народа као и начином живота, школовањем и интересовањима младих Пољака. Све у свему, осим изванредног дружења ученици су са овог путовања , понели из Пољске прелепе утиске и једно веома богато искуство.

Град Зелену Гору су основали трговци из западне Европе- углавном Фландрије и Немачке. Кроз своју историју град је прво био део Чешке Републике, Затим део Пруске. У првој половини 20. века постао је део Пољске. После Другог светског рата као допринос изградњи новог социјалистичког друштва у Европи била је и веза између градова Краљево и Зелена Гора, успостављена почетком 70-тих година 20. века. Сарадња је била осмишљења као амбициозан политичко-економски ројекат, али се временом показало да ниједан од партнера нема капацитета за његово спровођење. Из тог разлога Краљево и Зелена Гора се окрећу неговању културно-просветне, спортске и туристичке сарадње, које постају темељ побратимских односа и са мањим прекидима трају до дана данашњег.

Top